Sport

Irina Begu încheie parcursul la WTA Roma în optimile de finală

schedule 15 mai 2024, 11:52

Andrew Angelov/Shutterstock
Irina Begu a fost eliminată în optimile de finală ale turneului WTA 1000 de la Roma, pierzând 6-0, 6-3 în fața americancei Danielle Collins.

Irina Begu, jucătoarea de tenis din România, a fost eliminată în optimile de finală ale turneului WTA 1000 de la Roma, după ce a fost învinsă de americanca Danielle Collins. Meciul s-a încheiat cu scorul de 6-0, 6-3 în favoarea sportivei din Statele Unite, care ocupă locul 15 în clasamentul mondial WTA.

Partida a durat doar o oră și opt minute, timp în care Collins a dominat clar, câștigând primul set fără a pierde un singur game. În ciuda unei îmbunătățiri ușoare în jocul său în setul al doilea, Begu nu a reușit să își revină suficient pentru a pune probleme serioase adversarei sale.

Prin această prestație, Irina Begu a acumulat un premiu în valoare de 52.480 de euro și 120 de puncte în clasamentul WTA. Aceasta a avut un parcurs variabil la Roma, trecând în tururile anterioare de adversare precum Rebeka Masarova și Oceane Dodin, înainte de a se confrunta cu Collins în optimi.

Turneul de la Roma, care se desfășoară pe zgura complexului Foro Italico, este unul dintre cele mai prestigioase din circuitul WTA, având premii totale în valoare de 5.509.771 de dolari.