Sport

Irina Begu, eliminată de Madison Keys la WTA Madrid într-un meci echilibrat

schedule 25 apr. 2024, 15:23

Irina Begu a pierdut în fața lui Madison Keys la Madrid, scor 7-6(3), 7-6(6), după un meci echilibrat de peste două ore.

Irina Begu a fost eliminată în turul al doilea al turneului WTA 1000 de la Madrid de către Madison Keys, finalista de la US Open din 2017, după un meci intens care a durat două ore și 11 minute. Partida s-a încheiat cu scorul de 7-6(3), 7-6(6) în favoarea jucătoarei americane, care a fost mai inspirată în momentele cheie ale meciului.

În primul set, Keys a reușit să producă un break în gameul al treilea, distanțându-se la 3-1 și 4-2. Begu a revenit în joc, echilibrând scorul la 5-5 și forțând un tiebreak, însă a pierdut două servicii care au fost decisive pentru câștigarea setului de către Keys.

Setul secund a fost la fel de disputat, cu Irina Begu care a reușit să treacă în avantaj la 2-2, dar nu a putut să își mențină serviciul, permițându-i lui Keys să facă rebreak și să preia controlul. Cu toate acestea, Begu a luptat până la capăt, salvând trei mingi de meci și forțând un al doilea tiebreak. Din nefericire pentru sportiva română, nu a reușit să câștige nici acest tiebreak, Keys încheind partida cu un backhand în lungul liniei.

Mutua Madrid Open este un turneu prestigios din calendarul WTA, care se joacă pe zgură și este dotat cu premii totale în valoare de €7,877,020. Campioana en-titre este Aryna Sabalenka, iar competiția se desfășoară în perioada 22 aprilie - 5 mai.