Sport

David Popovici, în finala la 200 de metri liber de la CM de Înot. Sportivul român este favoritul probei

schedule 25 iul. 2023, 08:22

David Popovici va înota azi, de la ora 14:02, la Fukuoka în finala de la 200 de metri liber a Campionatelor Mondiale de Natație. Sportivul român, care a obținut cel mai bun timp din semifinală, este favoritul probei. Deși lupta sa, ca de fiecare dată, este timpul, pe celelalte șapte culoare vor fi înotători la fel de buni precum românul de 18 ani, cel mai tânăr dintre cei opt finaliști. Iată cu cine se va lupta Popovici pentru aurul la 200 de metri liber.

Finala probei de 200 m liber, de la CM de Înot, AZI. David Popovici este favorit

UPDATE 14:10 David Popovici a terminat pe locul 4 în finala probei de 200 de metri liber, chiar dacă a dominat aproape toate cursa. Britanicii Matthew Richards (1.44,30) şi Tom Dean (1.44,32) au câştigat medalia de aur, respectiv medalia de argint. Americanul Luke Hobson, considerat marele rival al lui Popovici, a terminat pe locul 5. Sportivul român a avut timpul 1.44,90, iar locul trei, coreeanul Sunwoo Hwang, a avut 1.44,42.

Pentru David Popovici urmează acum calificările pentru proba de 100 de metri, care vor avea loc miercuri dimineaţă, urmate de semifinala de miercuri la prânz..

David Popovici, actualul campion mondial la 100 de metri liber şi 200 de metri liber a urcat luni pe podium, în semifinala probei de 200 de metri liber, fiind urmat de Luke Hobson și Sunwoo Hwang. Sportivul român s-a calificat cu cel mai bun timp și va evolua pe culoarul 4 în marea finală. Finala probei de 200 metri liber va fi azi, 25 iulie, ora 14:02

• David Popovici va mai concura într-o singură probă la Fukuoka, în cea de 100 de metri liber, unde deține și recordul mondial. Seriile sunt programate pe 27 iulie, în sesiunea de dimineață. Semifinalele vor avea loc în aceeași zi, iar lupta pentru medalii se va da pe 28 iulie.
  • David Popovici a obţinut medalii de aur la ambele probe menţionate anterior în anul 2022, în cadrul Campionatelor Mondiale de la Budapesta.
  • David Popovici a câștigat ambele probe și la Campionatele Europene de la Roma.
  • Sportivul nostru s-a concentrat pe proba de 200 de metri, dorind să doboare recordul mondial deținut de Paul Bidermann (1:42:00 - Roma 2009).
  • Campionul român are a treia cea mai bună performanţă din toate timpurile, în finala Europenelor de la Roma, de anul trecut (1:42:97).

Patru dintre cei care vor înota în ultimul act de la Fukuoka au mai fost în bazin cu David Popovici și la Budapesta. Doar Paul Biedermann (1:42:00) și Michael Phelps (1:42, 96) mai sunt peste român, dar ambii au stabilit acești timpi în era costumelor hi-tech.

Care sunt performanțele de top ale adversarilor lui Popovici în finala probei de 200 m liber de la CM de Înot

Luke Hobson (SUA), 20 de ani

Luke Hobson a câștigat proba de 200 de metri la concursul de selecție al SUA cu 1:45,10. El are un final de cursă puternic. La fel a făcut acum o lună, când era al treilea după primul 50 și al patrulea la 100 de metri, dar a înotat apoi ultimii 50 de metri în 26,61 s.

„Am fost foarte încrezător. Nu pot spune că nu a durut pentru că mereu o cursă de 200 de metri doare. Mai am câteva lucruri tehnice de îmbunătățit”, a spus el pentru Reno Gazzette Journal după competiția din SUA.

Obiectivul lui Hobson pentru Campionatele Mondiale de la Fukuoka este clasare pe podium. Cel mai bun timp al său pe această distanță este 1:44,78, realizat chiar în semifinale când a încheiat în spatele lui David Popovici.

Sunwoo Hwang (Coreea de Sud), 20 de ani

Sud-coreeanul, vicecampion mondial în 2022, este considerat parte din viitorul acestei probe. Cea mai bună performanță a sa este 1:44,47 și a fost al treisprezecelea după serii la Fukuoka, dar a înotat mult mai bine în semifinale.

„E un tip foarte drăguț. Mai mult decât a fi un înotător e un băiat foarte politicos și amabil. Suntem prieteni de când am început să înotăm în concursuri împreună. În plus este și un competitor de clasă și de abia aștept să concurez cu el”, a spus David Popovici pentru jurnalistul de la agenția sud-coreeană Yonhap.

Tom Dean (Marea Britanie), 23 de ani

Tom Dean, campion olimpic en titre în această probă, are cel mai bun timp înregistrat de 1:44,22, realizat la Jocurile Olimpice de la Tokyo. El a fost învins de David Popovici la Campionatele Mondiale din 2022, când acesta s-a clasat pe locul al treilea în finala mondială de la Budapesta, dar și anul acesta în cadrul Trofeului Sette Colli de la Roma.

„Pentru mine într-o cursă este sută la sută sau nimic”, spunea el într-un interviu. Scopul său este să devină cel mai medaliat sportiv din istoria Marii Britanii. L-a admirat dintotdeauna pe Michael Phelps. „A dus sportul la cu totul alt nivel”, a continuat el.

Matt Richards (Marea Britanie), 20 de ani

Matt Richards l-a învins pe campionul olimpic în cursa națională, atunci când a stabilit și cel mai bun timp al său pe această distanță, anume de 1:44,83.

„Am învățat multe lucruri în ultimele 18 luni și tot ce-mi doresc este să prind finalele să pot lupta pentru medalii”, a spus el înainte de Campionatele Mondiale de la Fukuoka.

Honjoon Lee (Coreea de Sud), 22 de ani

Lee, al doilea sud-coreean care este prezent în finala CM are drept performanță de top în această finală 01:45,70, realizat anul acesta în întrecerea națională. Fără să prindă vreo finală individuală anul trecul la CM, Honjoon spune că a fost inspirat de succesul compatriotului său pentru a-și depăși limitele.

„Vreau să îmi îmbunătățesc cel mai bun timp al meu și să fac o finală bună”, le-a spus el jurnaliștilor din țara sa.

Kieran Smith (SUA), 23 de ani

Specialist mai mult în cursele în bazin scurt, americanul are 01:44,74 drept cea mai bună performanță în proba de 200 de metri liber în bazin olimpic, realizat la JO de la Tokyo în 2021. Sportivul are în palmares un bronz olimpic cucerit în proba de 400 metri liber și un aur mondial cu ștafeta de 4x200 m liber la CM de la Budapesta.

Felix Aubock (Austria), 27 de ani

Cel mai în vârstă înotător din finală, austriacul Felic Aubock s-a clasat pe poziția a cincea în proba de 200 metri liber la ediția trecută a CM, unde a realizat și cel mai bun timp al carierei sale, 01:45, 11.