Sport

Prima reacție a lui David Popovici după ce a terminat pe locul 6 la finalul probei de 100 m liber la CM de la Fukuoka: „Trebuie să mă antrenez mai mult”

schedule 27 iul. 2023, 17:01

David Popovici a avut o primă reacţie după ce a ratat podiumul la Campionatele Mondiale de Înot de la Fukuoka şi s-a clasat pe locul 6 în finala probei de 100 de metri liber. „Trebuie să mă antrenez mai mult, trebuie să fiu mai consecvent”, a spus campionul.

David Popovici, prima reacţie după ce a terminat pe locul 6 în finala probei de 100 de metri liber la CM de Înot de la Fukuoka

„Imediat ce am atins peretele la 200 de metri, mi-a trecut prin cap acest gând: „Trebuie să mă antrenez mai bine”.
„Trebuie să mă antrenez mai mult şi, cel mai important, trebuie să fiu mai consecvent, pentru că, acesta este liantul care uneşte totul”, a spus Popovici, potrivit olympics.com.
„Din fericire pentru mine, ceea ce nu a mers perfect aici se poate antrena, aşa că atâta timp cât am grijă de pregătirea mea, să fiu mai consecvent decât am fost anul acesta, care a avut multe suişuri şi coborâşuri, voi fi bine”, a adăugat sportivul.

David Popovici a terminat pe locul 6 în finala probei de 100 de metri liber la Campionatele Mondiale de Înot din Japonia. Sportivul român se calificase cu al cincilea timp din semifinale.

Cursa a fost câştigată de favoritul australian Kyle Chalmers, cu timpul 47.15, urmat de americanul Jack Alexy, cu 47.31. Francezul Maxime Grousset a luat medalia de bronz cu 47.42. David Popovici a fost pe locul 6, cu timpul 47.83.