Sport

FCSB câștigă Supercupa României 2024 în fața Corvinului Hunedoara

schedule 05 iul. 2024, 09:04

FCSB câștigă Supercupa României 2024 cu 3-0 împotriva Corvinului, adjudecându-și al șaselea trofeu al competiției.

FCSB a obținut victoria în Supercupa României 2024, învingând echipa Corvinul Hunedoara cu scorul de 3-0. Partida s-a desfășurat pe Stadionul Steaua din București, în fața a 15.915 spectatori. Golurile echipei FCSB au fost marcate de David Miculescu în minutul 21, Marius Ștefănescu în minutul 52 și Luis Phelipe în minutul 80.

Echipa antrenată de Elias Charalambous și-a adjudecat astfel al șaselea trofeu al Supercupei României din istoria clubului, după cele câștigate în anii 1994, 1995, 1998, 2001, 2006 și 2013. De cealaltă parte, Corvinul Hunedoara, câștigătoarea Cupei României din sezonul trecut, a început meciul cu determinare, având câteva ocazii de gol în primele minute, dar nu a reușit să fructifice niciuna.

Meciul a fost marcat și de un minut de reculegere în memoria reputatului tehnician Ion V. Ionescu. Următoarele provocări pentru cele două echipe vor fi meciurile din cupele europene, ambele urmând să joace în deplasare săptămâna viitoare.