Sport

Portugalia învinge Slovenia la penalty-uri și se califică în sferturile EURO 2024

schedule 02 iul. 2024, 11:49

Portugalia avansează în sferturile EURO 2024, învingând Slovenia la penalty-uri, cu Diogo Costa erou.

Echipa națională de fotbal a Portugaliei a obținut calificarea în sferturile de finală ale Campionatului European de fotbal - EURO 2024, după ce a învins Slovenia în urma unei serii de lovituri de departajare. Meciul, desfășurat pe Frankfurt Arena, a rămas nedecis la finalul celor 90 de minute regulamentare și al prelungirilor, scorul fiind 0-0.

Portugalia a dominat prima repriză, dar nu a reușit să înscrie, în ciuda ocaziilor avute de Ruben Dias, Bernardo Silva și o bară lovită de Palhinha. Slovenii au avut și ei o oportunitate prin Sesko, dar fără a marca. Cristiano Ronaldo a ratat un penalty în prelungiri, iar meciul a ajuns la loviturile de departajare.

Portarul echipei Portugaliei, Diogo Costa, a fost eroul serii, apărând toate penalty-urile slovenilor. Cristiano Ronaldo a transformat primul penalty pentru Portugalia, iar Bruno Fernandes și Bernardo Silva și-au adus și ei contribuția la victoria echipei lor. Portugalia se va confrunta cu Franța în sferturile de finală ale turneului, meciul urmând să se desfășoare la Hamburg.

În alte meciuri din optimile de finală, Anglia a învins Slovacia cu 2-1, iar Spania a trecut de Georgia cu 4-1. Franța a obținut o victorie împotriva Belgiei, scor 1-0, iar Elveția și Germania și-au asigurat și ele locurile în sferturi după ce au învins Italia, respectiv Danemarca.