Sport

Ana Bogdan avansează în turul trei la Roland Garros 2024 după victoria împotriva Anastasiei Pavlyuchenkova

schedule 31 mai 2024, 11:14

Pixabay
Ana Bogdan, locul 64 WTA, avansează în turul trei la Roland Garros 2024, învingând-o pe Pavlyuchenkova cu 6-4, 6-4.

Ana Bogdan, jucătoarea de tenis clasată pe locul 64 în clasamentul WTA, a reușit să se califice în turul trei la Roland Garros 2024. Într-un meci disputat joi seară, sportiva română a învins-o pe Anastasia Pavlyuchenkova, fostă finalistă a turneului în 2021, cu scorul de 6-4, 6-4.

Meciul a durat o oră și 40 de minute, timp în care Ana Bogdan a arătat un joc solid, în special la serviciu, unde a câștigat majoritatea punctelor cu primul serviciu. Deși a întâmpinat o ușoară rezistență în primul set, când Pavlyuchenkova a recuperat un deficit de 3-0, Bogdan a reușit să închidă setul în favoarea sa.

Această victorie reprezintă prima obținută de Ana Bogdan în fața Anastasiei Pavlyuchenkova, care până acum o conducea cu 3-0 la întâlnirile directe. De asemenea, este cea mai bună performanță a Anei Bogdan la Roland Garros, după ce în anii anteriori a fost eliminată în primul tur.

Pentru calificarea în această fază a competiției, Ana Bogdan va primi un premiu financiar de €158,000 și 130 de puncte WTA. În următoarea rundă, ea o va întâlni pe Elina Svitolina, clasată pe locul 19 WTA, care a învins-o pe Diane Parry în runda anterioară.

Roland Garros, unul dintre cele patru turnee de Grand Slam ale circuitului de tenis, se desfășoară în perioada 26 mai - 9 iunie, iar campionii en-titre sunt Iga Swiatek și Novak Djokovic.