Sport

România s-a calificat la EURO 2024. Echipa națională a învins Israelul cu 2-1

schedule 19 nov. 2023, 10:57

fifg / Shutterstock

România a obținut victorie la meciul de fotbal cu Israelul, care a avut loc în Ungaria. Cu un scor de 2-1, România s-a calificat la EURO 2024.

România a învins Israelul și s-a calificat la EURO 2024

Echipa națională de fotbal s-a calificat la EURO 2024 după ce a obținut victorie la meciul cu Israel, cu scorul de 2-1. România a încasat un singur gol de la Israel în minutul 2.

Echipa națională s-a adunat rapid și au acționat în forță contra echipei adversare. Pușcaș a înscris un gol în cel de-al zecelea minut al partidei, reușind să egaleze scorul cu Israelul.

După două schimbări în tabăra israeliană până în minutul 62, Ianis Hagi a marcat cel de-al doilea gol în poarta adversarului, în minutul 63.

Echipa națională a avut mai multe șanse pentru a mai da gol până la final, însă în cele din urmă, scorul a rămas neschimbat, în favoarea românilor.

În minutul 84, Mihăilă a faultat din spate și a fost eliminat de pe teren cu cartonaș roșu de către arbitrul francez, Letexier.

România se află pe primul loc în grupa de calificare cu 19 puncte și urmează să se întâlnească într-un meci cu naționala Elveției. Indiferent de scorul din meciul cu elvețienii, România s-a calificat la EURO 2024.