Sport

Controversă după calificarea Real Madrid în finala Champions League

schedule 09 mai 2024, 09:19

Pixabay
Bayern Munchen critică arbitrajul după ce un gol în prelungiri a fost anulat în meciul cu Real Madrid.

Bayern Munchen și antrenorul său, Thomas Tuchel, au exprimat nemulțumiri puternice față de arbitrajul meciului retur cu Real Madrid, care a avut loc pe Santiago Bernabeu. În urma unei decizii controversate, un gol marcat de Bayern în prelungiri a fost anulat, ceea ce a stârnit reacții aprinse din partea echipei germane.

În minutul 90+13, Matthijs de Ligt a înscris pentru Bayern, dar golul a fost anulat de arbitru pentru un presupus offside la Noussair Mazraoui. Arbitrul de centru, Szymon Marciniak, a oprit jocul imediat, fără a permite desfășurarea complete a fazei, ceea ce a împiedicat intervenția VAR pentru a clarifica situația. Thomas Tuchel a criticat vehement această decizie în cadrul conferinței de presă, numind-o „un dezastru total” și subliniind că regulamentul cere ca acțiunea să continue până la final în astfel de cazuri.

Matthijs de Ligt și portarul Manuel Neuer au exprimat și ei dezamăgirea față de decizia arbitrilor, cu De Ligt menționând că scena finală i se pare „incredibilă” și că nu înțelege de ce nu a fost lăsată acțiunea să se desfășoare.

În ciuda acestor incidente, Real Madrid a reușit să se califice în finala Champions League, după ce a întors scorul de la 1-0 pentru Bayern în ultimele minute ale meciului, cu o dublă marcată de Joselu. Cu un scor general de 4-3, Real Madrid va juca în finala de pe Wembley, pe 1 iunie, împotriva echipei Borussia Dortmund.