Locale Sport

Gigi Becali exclude un jucător din echipa FCSB după performanțe nesatisfăcătoare

schedule 01 mar. 2024, 14:25

Sursa foto: YouTube SportTV
Gigi Becali l-a exclus pe Luis Phelipe din echipa FCSB, preferându-l pe Baba Alhassan și pe David Miculescu pentru viitoarele meciuri.

Patronul clubului de fotbal FCSB, Gigi Becali, a decis să îl scoată din echipă pe jucătorul Luis Phelipe, în urma performanțelor nesatisfăcătoare afișate în meciul cu FC Voluntari. În cadrul acestui meci, care s-a încheiat cu scorul de 1-2 în favoarea echipei FCSB, Becali a exprimat dorința de a-l înlocui pe Phelipe încă din minutul 25, dar a fost sfătuit să aștepte până la pauză.

Phelipe a fost în cele din urmă schimbat la începutul celei de-a doua reprize, fiind înlocuit cu Miculescu. În urma acestei decizii, Gigi Becali a declarat că nu se va mai baza pe serviciile lui Luis Phelipe pentru restul sezonului și că va opta pentru titularizarea lui Baba Alhassan, care, în opinia sa, a controlat jocul în mod eficient și a demonstrat mai multă stăpânire de sine.

Becali a mai adăugat că, în cazul unei schimbări, va prefera să îl introducă pe David Miculescu în locul lui Phelipe, având încredere în abilitățile acestuia de a controla mijlocul terenului. De asemenea, patronul FCSB a comentat și despre situația luptei pentru titlu, excluzându-l pe Universitatea Craiova din ecuație și subliniind importanța dominării meciurilor pentru orice echipă care aspiră la titlul de campion.