Sport

Unde a plecat David Popovici în vacanță. Turiștii au fost surprinși să-l vadă în această destinație modestă

schedule 06 aug. 2023, 10:04

În pofida faptului că nu a reușit să ajungă pe podiumul de la Campionatele Mondiale de la Fukuoka (Japonia), David Popovici a obținut o performanță admirabilă, clasându-se pe locul 4 la proba de 200 m liber și pe locul 6 la 100 m liber. Iar după muncă trebuie și răsplata. Surprinzător pentru unii este că înotătorul a ales să își petreacă vacanța într-o destinație modestă.

David Popovici a plecat în vacanță într-o destinație modestă

După perioada de antrenamente intense pentru Campionatele din Japonia, sportivul român a ales să plece în vacanță la Telega, în județul Prahova, conform Adevărul. Băile sărate de la această stațiune sunt renumite pentru proprietățile lor curative, de care, cu siguranță, un atlet are nevoie.

Mai mult, David Popovici nu a fost deranjat deloc de ceilalți turiști, surprinși, de altfel, să îl vadă acolo. Ba chiar a făcut poze și a dat autografe tuturor celor care își doreau să aibă o amintire cu el.

David Popovici, pozitiv după Japonia: „Sunt extrem de motivat”

„După probele din Japonia, David Popovici a vorbit despre perioada imediat următoare. „Sunt extrem de motivat, mă simt mai puternic ca niciodată. Trebuie să iau o vacanță acum, să am grijă de corpul și de psihicul meu, dar abia aștept să mă întorc la antrenamente”, a spus acesta, conform sursei.

Cum a încheiat România CM de la Fukuoka

David Popovici a terminat pe locul 6 în finala probei de 100 m liber, la Campionatele Mondiale de Natație de la Fukuoka. Sportivul nostru a încheiat cu timpul de 47.83 și nu a reușit să-și păstreze medalia de aur cucerită anul trecut, la Mondialele de la Budapesta.

Titlul mondial la 100 m liber a fost cucerit de australianul Kyle Chalmers (47.15). Americanul Jack Alexy a venit pe 2, în 47.31, în timp ce francezul Maxime Grousset a completat podiumul (47.42).

David Popovici este în continuare deţinătorul recordului mondial la 100 m liber: 46.86. Tot la Fukuoka, la 200 m liber, David Popovici s-a clasat pe locul 4. El era deţinătorul titlului.

România a încheiat Mondialele de Natație cu două medalii, una de aur și una de argint, cucerite de Constantin Popovici și Cătălin Preda, primii doi clasați în proba de sărituri în apă de la mare înălțime (27 m).