Sport

CSM București avansează în sferturile Ligii Campionilor la handbal feminin

schedule 25 mar. 2024, 08:18

CSM București avansează în sferturile Ligii Campionilor la handbal feminin, învingând Krim Ljubljana cu 30-24.

Echipa CSM București a obținut calificarea în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la handbal feminin, după ce a învins formația slovenă Krim Mercator Ljubljana cu scorul de 30-24, atât în manșa tur cât și în cea retur. Partida retur s-a desfășurat în Sala Polivalentă din Capitală, unde "tigroaicele" au reușit să își mențină avantajul și să se impună în fața adversarelor.

CSM București a condus în prima repriză și a încheiat-o cu un avantaj de un gol, scorul fiind 14-13. În repriza a doua, echipa bucureșteană s-a distanțat la patru goluri, dar Krim a revenit și a egalat la 19-19. Totuși, CSM București a avut o serie de patru goluri consecutive și s-a distanțat decisiv, menținând ecartul până la finalul meciului.

Printre marcatoarele echipei CSM București s-au numărat Cristina Neagu cu 7 goluri, Jennifer Maria Gutierrez Bermejo cu 6 și Vilde Mortensen Ingstad cu 4. De partea cealaltă, Kovanka Radicevic a înscris 6 goluri pentru Krim, iar Daria Dmitrieva a contribuit cu 5 goluri.

În următoarea etapă, CSM București va întâlni echipa franceză Metz Handball, care a câștigat grupa în care a evoluat și Rapid București. Meciurile din sferturile de finală sunt programate între 27 aprilie și 5 mai, iar CSM București își propune să ajungă în Final Four-ul competiției, care va avea loc la Budapesta.