Sport

Sorana Cîrstea, eliminată de Karolina Muchova în două seturi, în sferturi, la US Open 2023

schedule 06 sept. 2023, 08:31

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea, favorită 30, a fost eliminată, în noaptea de marţi spre miercuri, în sferturile de finală ale US Open 2023, ultimul grand slam al anului, de către sportiva cehă Karolina Muchova.

US OPEN 2023: Sorana Cîrstea a fost eliminată de Karolina Muchova

Sorana Cîrstea a fost învinsă de a 10-a favorită, Karolina Muchova, scor 6-0, 6-3. Sportiva cehă a început în forță primul set și după două break-uri și 10 minute conducea cu 3-0. Game-ul al patrulea a fost unul maraton, de peste 19 minute, în care Sorana a avut nouă șanse de break, însă, în cele din urmă, s-a impus tot Muchova.

Chiar dacă Sorana nu a jucat rău, nivelul Karolinei Muchova a fost uimitor și cehoaica a câștigat primul set cu 6-0, după 43 de minute.

După două mingii de break salvate, Sorana a reușit să câștige primul game al meciului chiar la debutul setului 2. După 10 încercări eșuate, Sorana a reușit break în setul doi, însă Muchova a făcut rapid rebreak, apoi și-a valorificat serviciul la zero și scorul a devenit 2-2.

Ulterior, fiecare jucătoare și-a făcut serviciul, însă Muchova a reușit din nou un break și, în cele din urmă, după patru game-uri consecutive câștigate, s-a impus cu scorul de 6-3. Meciul a durat o oră și 37 de minute.

La meciul Soranei Cîrstea cu Karolina Muchova, în tribunele arenei Arthur Ashe s-au aflat și actrița Emma Watson, care a stat alături de Anna Wintour, redactor-șef al revistei Vogue. A fost prezent și Darren Cahill, fostul antrenor al Simonei Halep. Pentru prezența în sferturi, Sorana Cîrstea și-a asigurat un premiu de 455.000 de dolari și 430 de puncte WTA.

Pentru Sorana Cîrstea a fost prima prezenţă în sferturi la US Open şi a doua prezenţă în această fază la un grand slam, după Roland Garros 2009. În 2009, ea a fost învinsă în sferturi la French Open de Samantha Stosur, scor 6-1, 6-3. În penultimul act, Muchova va evolua cu sportiva americană Coco Gauff, favorită numărul 6.