Sport

Dinamo București revine în forță: victorie în Superliga și eliminarea controversată a lui Dorinel Munteanu

schedule 19 feb. 2024, 13:28

Dinamo București învinge Oțelul Galați cu 3-1 în Superliga, urcând pe locul 15 în clasament; incidente cu antrenorul Oțelul.

Echipa de fotbal Dinamo București a demonstrat că este pe drumul cel bun spre redresare, obținând o victorie crucială, cu scorul de 3-1, în fața echipei Oțelul Galați. Meciul, desfășurat pe Stadionul Arcul de Triumf din Capitală, a contat pentru etapa a 26-a din Superliga României.

Golurile echipei Dinamo au fost marcate de Dennis Politic în minutul 3, Eddy Gnahore în minutul 34 și Hakim Abdallah din penalty în minutul 81. De partea cealaltă, Alexandru Mihai Pop a înscris pentru Oțelul Galați, tot din penalty, în minutul 17.

Această victorie este cu atât mai importantă pentru Dinamo, cu cât urcă echipa pe poziția a 15-a în clasamentul Superligii, cu un total de 22 de puncte, în timp ce Oțelul Galați rămâne pe locul 11, cu 31 de puncte.

Totuși, meciul a fost umbrit de incidentele petrecute pe teren, cel mai notabil fiind eliminarea antrenorului echipei Oțelul Galați, Dorinel Munteanu. Acesta a fost trimis în tribune în minutul 75 pentru injurii aduse arbitrului asistent. Într-un moment tensionat, Munteanu a făcut un gest nesportiv, întinzându-i mâna arbitrului asistent pentru a-l saluta, doar pentru a și-o retrage în ultimul moment.

Declarațiile post-meci ale antrenorului echipei Dinamo, Zeljko Kopic, au subliniat necesitatea îmbunătățirii continue și a competitivității în cadrul echipei, menționând că "Nimeni nu le va da minute doar așa, trebuie să lupte pentru minutele lor".