Sorana Cîrstea a câştigat turneul WTA din Spania. Cu cine s-a duelat tenismena româncă

schedule 07 mai 2023, 17:42

Leonard Zhukovsky / Shutterstock

Tenismena româncă Sorana Cîrstea aduce marele trofeu acasă! Sportiva a câștigat turneul WTA 125 de la Reus (Spania). Aceasta s-a duelat cu adversara americancă Elizabeth Mandlik în trei seturi, cu 6-1, 4-6, 7-6 (7/1).

Sorana Cîrstea a cucerit turneul WTA din Spania

Sportiva din România, Sorana Cîrstea (33 ani, 44 WTA), a doua favorită a competiţiei, a cucerit trofeul din Catalania. Aceasta s-a impus după două ore şi 15 minute de meci împotriva adversarei sale din SUA, Elizabeth Hanna Mandlik.

Tenismena a dominat în primul set, pe care l-a și câştigat cu un scor de 6-1, în 27 de minute. Mai apoi, Cîrstea a fost condusă cu 4-0 în actul secund, urmând să se apropie la scorul de 4-5, după ce a salvat două mingi de set, însă a cedat cu 4-6.

Jucătoarea americană Hanna Mandlikova (21 ani, 147 WTA) a condus cu 5-2, însă Cîrstea din ultimele puteri a reușit să egaleze scorul, cu 5-5, salvând o minge de meci. Duelul celor două tenismene a ajuns în tiebreak, unde sportiva româncă Sorana Cîrstea s-a impus cu 7-1.

Cîrstea se clasează pe locul 34 în clasament

Turneul de la Reus (WTA 125) reprezintă un pas important pentru Sorana Cîrstea în ierarhia mondială de simplu. Prin urmare, tenismena româncă va acumula 1.293 de puncte, iar de luni se va poziționa pe locul 34 în clasament, după un salt de 10 locuri.

De asemenea, Sorana Cîrstea va primi și un cec în valoare de € 13.040 și 160 de puncte în ierarhia WTA de simplu, în timp ce adversara sa, americanca Elizabeth Mandlik va primi € 7.390 și 95 de puncte în ierarhia WTA de simplu.

Turneul Catalonia Open 2023 de la Reus (Spania) se află la prima sa ediție și a făcut parte din categoria „WTA 125”. Turneul s-a jucat pe zgură și a oferit premii totale în valoare de 115.000 de dolari. Elvețianca Jil Teichmann (30 WTA) a fost principala favorită a competiției.