Sport

România a devenit campioană mondială la padbol

schedule 13 nov. 2023, 08:45

Andrew Angelov/Shutterstock

România a devenit noua campioană mondială la padbol. Echipa națională de padbol a câștigat primul loc la Cupa Mondială s-a desfășurat în Brazilia.

România este noua campioană mondială la padbol

Echipa națională de padbol din România s-au remarcat printr-un parcurs glorios la Cupa Mondială ce a avut loc în Brazilia. Sportivii s-au impus și au reușit să obțină un rezultat oe măsură, după ce au câștigat toate meciurile de la turneul final.

Echipa României a ieșit din faza grupelor fără set pierdut, după ce au învins Uruguay (7-6, 6-2), Austria (6-2, 6-2), Italia (6-4, 6-4), Kuwait (6-0, 6-2) și Emiratele Arabe Unite (6-2, 6-0).

În fazele eliminatorii, echipa națională a României a trecut de Italia, în sferturi, și de Portugalia, în semifinală, iar în finală s-a întâlnit cu reprezentativa Uruguayului. În finală, echipa națională s-a impus cu 2-1 după ce au fost conduși, după primul set.

Lotul României de la Campionatul Mondial din Brazilia a fost format din Olivian Surugiu, Victoraş Popescu, Rafael Vasile și Mihai Ţiplic.

Padbol este un amestec între fotbal, tenis, padel și squash. Acest sport a fost inventat în Argentina în anul 2010 și este urmașul mult mai spectaculos și evoluat al "tenisului de picior".

Acesta se joacă într-un teren de sticlă panoramic, iar mingea este proiectată în pereți, lucru care adaugă jocului o dinamică deosebită. Sistemul de punctaj este asemănător cu cel de la tenis.