Sport

EURO 2024: România s-a întors în fotbalul mare. Ianis Hagi calcă pe urmele tatălui său, la 30 de ani de la golul care ne-a dus în SUA 1994

schedule 20 nov. 2023, 07:48

România se întoarce în fotbalul mare, după ce a reușit să se califice, după opt ani, la Campionatul European, învingând Israelul cu 2-1 în preliminariile EURO 2024. Repriza a doua a făcut diferența; protagonistul golului este Ianis Hagi. Naționala joacă și marți împotriva Elveției, pe Arena Națională. Meciul va stabili liderul grupei.

România, din nou la Euro, după o pauză de opt ani. Ianis Hagi calcă pe urmele tatălui său

Pentru a se califica la europenele din Germania, de la anul, tricolorii aveau nevoie de un egal. Misiunea a fost dificilă, mai ales că jucătorii din Israel au marcat primii, în minutul doi al partidei. Egalarea a venit repede, iar în repriza a doua Ianis Hagi a dat marea lovitură. Scorul a rămas 2-1 până la final.

„Am încredere în acest grup că putem să ne luptăm de la egal la egal cu fiecare. Am demonstrat-o acum şi la echipa mare, aşa cum am facut-o şi la tineret”, Ianis Hagi, fotbalist.

Golul său vine la 30 de ani după ce tatăl Gheorghe Hagi a marcat în victoria României împotriva Țării Galilor și a deschis drumul tricolorilor spre cel mai frumos turneu mondial - SUA, 1994.

„În sfârşit s-a ajuns să putem să facem mândrii o ţară întreagă şi nu numai. Orice român care este în afară şi s-a uitat la noi sper să fie mândru de noi, de România şi să le fi adus o bucurie în casele oamenilor”, George Pușcaș, fotbalist.
„Această calificare s-a obţinut matematic în această seară. S-a obţinut cu fiecare decizie pe care am luat-o şi au fost multe care mărturisesc că n-au fost uşoare”, Edi Iordănescu, selecționerul echipei naționale.

Echipa națională s-a întors duminică din Ungaria și a intrat direct în cantonament. Marți e din nou o zi grea. Naționala joacă împotriva Elveției, pe Arena Națională. Meciul va stabili liderul grupei.

Tragerea la sorți EURO 2024: Când și unde are loc

Pe 2 decembrie, la Elbphilarmonie din Hamburg va avea loc tragerea la sorți EURO 2024 pentru faza grupelor. Turneul final găzduit de Germania se va desfășura anul viitor în perioada 14 iunie – 14 iulie, în zece orașe și pe zece stadioane. Finala e programată pe Olympiastadion din Berlin.

Sunt 24 de echipe participante la EURO 2024, cu 20 venite din parcursul clasic al preliminariilor, alte 3 pe care le vom afla abia după play-off-ul Ligii Națiunilor dedicat accesului la EURO (abia pe 26 martie 2024), plus reprezentativa Germaniei, țara gazdă.

Vor fi configurate prin tragere la sorți 6 grupe de câte 4 echipe fiecare, urmând să se califice în optimile de finală primele două clasate din fiecare grupă plus cele mai bune 4 locuri trei dintre cele 6 grupe.

Tragerea la sorți a grupelor se face în data de 2 decembrie, în baza a 4 urne valorice, alcătuite după clasamentul final al preliminariilor EURO 2024 astfel (se elimină rezultatele cu ultima clasată din grupele preliminare de 6 echipe):

• Urna 1: Germania și top 5 câștigătoare de grupe funcție de punctele obținute
  • Urna 2: Câștigătoarele de grupe clasate 6-10 + cel mai bun loc 2 din preliminarii
  • Urna 3: Locurile 2 din grupe clasate pe pozițiile 12-7 în clasamentul final al preliminariilor
  • Urna 4: Locurile 2 din grupe clasate pe pozițiile 18-20 în clasamentul final al preliminariilor + cele 3 calificate prin play-off-ul Ligii Națiunilor