Sport

Paris Saint-Germain învinge FC Barcelona și se califică în semifinalele Ligii Campionilor

schedule 17 apr. 2024, 08:56

PSG învinge Barcelona cu 4-1 și avansează în semifinalele Ligii Campionilor.

Paris Saint-Germain a obținut calificarea în semifinalele Ligii Campionilor după o victorie impresionantă cu 4-1 în fața echipei FC Barcelona. Meciul, care a avut loc marți seara pe terenul catalanilor, a fost decisiv pentru stabilirea echipei care va avansa în penultima fază a competiției.

Confruntarea a început cu un gol al echipei gazdă, marcat de Raphinha în minutul 12, însă PSG a revenit puternic și a înscris de patru ori prin Ousmane Dembele (40), Vitinha (54) și Kylian Mbappe (61 - penalty, 89). Echipa antrenată de Luis Enrique a demonstrat o formă excelentă, în ciuda faptului că FC Barcelona a jucat în zece oameni din minutul 29, după eliminarea lui Ronald Araujo.

Partida a fost arbitrată de românul Istvan Kovacs, care a avut de gestionat un meci complex și tensionat, cu multe proteste din partea ambelor echipe. Deciziile arbitrului au fost subiectul unor critici vehemente din partea presei catalane și a antrenorului Xavi Hernandez, care a fost și el eliminat pentru proteste.

Cu acest rezultat, PSG va întâlni Borussia Dortmund în semifinale, după ce echipa germană a eliminat Atletico Madrid. Ultima dată când Paris Saint-Germain a ajuns în semifinalele competiției a fost în anul 2021.